Biztos emlékeztek még arra a bejegyzésemre, amiben egy levelemet olvashattátok, amit a Nemzeti Közlekedési Hatóságnak (NKH), a BKV-nak és a közlekedési minisztériumnak küldtem. (Ha nem, kattints ide). A levélben azt kérdeztem a hatóságoktól, hogy a BKV buszaiba miért nincs elsősegély nyújtó felszerelés. Az írásomra a minisztérium és az NKH is válaszolt. Előbbi azt írta, hogy a BKV-nak felmentése van, mert a BKV buszaihoz hamarabb kiér a mentő, utóbbi nem tudott a felmentésről. Azóta a média is foglalkozott a témával. Ezt írta az egyik napilap:
Budapest – Akár el is vérezhet az utas a BKV 1300 autóbuszának bármelyikén, mert nemhogy elsősegélydoboz, de még egy ragtapasz sincs rajtuk. Ugyanezért az autósokat súlyos tízezrekre bünteti a rendőr.
– Minden, közúton közlekedő járműnek lennie kell elsősegélydoboznak. Ez alól a BKV sem kivétel. Ha nincs ilyen csomag, akkor az üzemben tartó szabálysértést követ el – jelezte Polcz Kornélia, a Nemzeti Közlekedési Hatóság szóvivője.
– Még 1991-ben felmentést kaptunk a kötelezettség alól a közlekedési minisztériumtól. Ha baleset történik, előbb odaér a mentő, hogy az utasok vagy a járművezető bekötözhetné a sérültet – magyarázta Szilágyi Károly, a BKV szóvivője. A közlekedési tárca sajtóosztálya szerint nem létezik az a felmentés, amelyre a BKV hivatkozik.
ELSŐSEGÉLY, így hívják azt a folyamatot, amikor egy sérültet a mentő kiérkezéséig ellátunk. Lehet a BKV-nak bármilyen korszerű kommunikációs rendszere (erre hivatkozott a minisztérium), kiérhet a mentő a buszokhoz 5 perccel hamarabb, ez akkor sem helyettesíti a beteg azonnali ellátását, tehát ha a BKV-nak van is ilyen felmentése azt meg kell semmisíteni.
Mellesleg a BKV-nak nincs korszerű kommunikációs rendszere, sőt a információáramlás lassabb, hiszen több emberen meg így keresztül. Azt meg csak remélni tudom, hogy a minden ember egyenlő bánásmódban részesül, függetlenül attól, hogy BKV utasa vagy biciklis sérül meg. Nem is látok olyan indokot, hogy a BKV-hoz miért érne ki hamarabb a mentő.
Utolsó kommentek