Szilágyi Károllyal, a BKV szóvivőjével múlt pénteken több, mint 3 órán át jártuk 3-as metró állomásait, és ellenőriztük a mozgólépcső tetején beléptetést végző biztonsági őrök munkáját. Az ellenőrzésre azért volt szükség, mert a BKV-figyelőhöz az elmúlt hetekben egyre több panasz érkezett a biztonsági őrökkel és munkájukkal kapcsolatban. Volt aki a túlkapásokra panaszkodott, volt akinek a korlátot támasztó, nem dolgozó őrök szúrták a szemét.
A kék metró állomásaira meglepetésszerűen érkeztünk, tehát az ellenőrzést nem jelentettük be előre, éppen azért, hogy megfelelő képet kapjunk az őrök munkájáról. Először csak távolról figyeltük a dolgozó (vagy éppen beszélgető) őröket, majd később közelebb mentünk hozzájuk, beszélgettünk velük, és akik nem dolgoztak, azokat figyelmeztettük. A legtöbb állomáson hamar kiszúrták az őrök, hogy figyeljük őket. Ilyen volt a Ferenciek tere is, ahol az egyik őr a „Figyelnek” felkiáltással figyelmeztette kollégáit, akik egyből dolgozni kezdtek.
Hatáskörüket átlépő biztonsági őrökkel szerencsére nem találkoztunk, de szinte minden állomáson volt 2-3 olyan ember, akik munka helyett inkább beszélgetéssel, röhögcséléssel múlatták az időt. (Volt olyan állomás, ahol a biztonsági őr az egyik idős utas kifigurázásában lelte örömét.)
Azért tartom fontosnak az ilyen emberek figyelmeztetését, mert ők nem csak azokkal az utasokkal babrálnak ki, akik becsülettel előveszik és mutatják a bérletüket (az őr pedig meg sem nézi), hanem kollégáikkal is, akik ilyenkor helyettük dolgoznak. Azért pedig felesleges állomásonként 4 őrt fizetni, hogy abból 2-3 folyamatosan beszélgessen. Persze a beszélgetést nem lehet megtiltani, ebben Szilágyi úrral is egyetértünk, de amikor egyszerre 50-70 ember halad a lépcső felé, akkor a bérletekkel kell foglalkozni. Amikor nincs tömeg, akkor lehet beszélgetni.
Bízom benne, hogy a biztonsági őrök ezentúl még becsületesebben és körültekintőbben végzik majd a munkájukat, hisz egy ilyen ellenőrzés mostantól bármikor lehet, és akit rendszeresen szabálytalanságon kapunk (kapnak), az akár a felmondólevelét is megkaphatja. Én ezt az első akciót mindenképp sikeresnek mondanám, mert az ellenőrzés után minden biztonsági őr a szabályoknak megfelelően dolgozott.
Köszönöm a BKV és Szilágyi úr együttműködését!
Szilágyi Károly kiegészítése:
Ha valaki egyszer, kisebb szolgálati szabálysértést követ el, azt a BKV nem fogja azonnal kirúgni. Az első alkalommal csak kötbérezni fogjuk a hanyag munkavégzést, és újból vizsgálni fogjuk azokat, akiket szabálysértésen kapunk. Ha viszont azt látjuk, hogy valaki rendszeresen megszegi a szabályokat, akkor a szolgálatvezetőnél kezdeményezni fogom az ilyenkor megtehető munkajogi lépéseket. De ugyanez igaz fordítva is: a jól dolgozó biztonsági őröknek dicséretet adunk, a szakértelmével és kedvességével kiemelkedő őröket jutalmazni fogjuk.
A blog olvasóitól pedig azt kérem, hogy továbbra is juttassák el észrevételeiket a BKV ügyfélszolgálatára is, hogy ki tudjuk szűrni a rossz őröket, és bátorítani a jókat.
Utolsó kommentek