Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

„Szerinted miért zártam be, ba**dmeg?”

Kedvenc járművezetőim olyanok, akik a leszálló emberekre rácsukják az ajtót, felszállni senkit nem enged. A kulturáltabb még csúnya szavakat is mond a mikrofonba.

Sziasztok!

Gondoltam, megosztom ezt az esetet, mert igen érdekes volt, és hát kíváncsi vagyok, vajon ti meg tudjátok-e fejteni az esetet, mert se én, se néhány másik utas nem tudta...

Szóval:

Ma (07.22.), 17:05kor a Nyugati pályaudvarnál vártam a villamosmegállóban. Jött is a villamos(2038as), beáll a megállóba, ajtó kinyit, utasok tódulnak lefele..És csak jönnek jönnek, egyszercsak vezető barátunk nekiáll csöngetni. Persze kitör a "pánik", mindenki  sietni akar a felszállással, holott még a leszállók se nagyon fogytak el. És most jött a legszebb gesztus, vezető bezárta az ajtót. Ami mivel rácsukódott a felszállókra, persze visszanyílt még párszor. Vezető barátunk ezt megunva, külső hangosításban,  kiszólt, mint valami "úr hangja", választékos, szép fogalmazással: "Szerinted miért zárom be, b**d meg?"

És itt a kérdés, amit még nem tudtam megválaszolni. Felszálló utasokat látva, félig üres villamos(és nem volt mögötte másik) miért zárja be az ajtót?Szerintetek?:)

Üdv!
M.

84 Tovább

Mégsem hibátlan a villamospótlás?

Már mi is megírtunk, hogy a 2-es villamos sosem várja be a villamospótló buszról átszálló utasokat. Akkor egy kisebb változást véltünk felfedezni, a villamosok nagy része mindenkit bevárt, aki át akart szállni. Csaba ezt másként tapasztalta:

Kedves BKV Figyelő!

 

Napi rendszerességgel járok munkába a kettes villamossal a Kossuth tértől a Haller utcáig. A 4-es metró építése miatt egy közbülső szakaszon villamospótló autóbuszokkal lehet csak közlekedni annak ellenére, hogy az eredeti tervekben még a villamosforgalom zavartalan működését ígérte a főváros az utasoknak. De sebaj: megszoktuk már, hogy az Audival közlekedő városvezetőket nem érdekli napi több ezer ember utazási problémája, így maradt a pótlóbusz.

 

És itt kezdődik a probléma. Több heti tapasztalatom azt mutatja, hogy tízből kilencszer pont az ember orra elől megy el a villamos illetve a pótlóbusz. Napszaktól és forgalmi viszonyoktól függetlenül csupán elvétve fordul elő, hogy az ember "át tud szállni" egyik járműről a másikra anélkül, hogy az orra előtt zárná be az ajtót.

 

A Boráros térről a busz módszeresen akkor indul el, mikor a villamos az átszálló utasokkal megérkezik és ajtótnyit. Itt körül-belül 30-50 másodperc empátiára lenne szükség. A Czuczor utcai ideiglenes végállomáson a villamos az esetek többségében akkor sem várja meg az éppen érkező pótlóbuszt, ha nem jön szemből szerelvény, aminek át kellene adnia a helyet. Itt általában 20-30 másodpercen múlik, hogy ez ember lekési a járatot.

 

A Havas utcai ideiglenes végállomáson elsősorban a busz szokta otthagyni az utasokat, pedig a jelenlegi forgalmi helyzetben (is) volna lehetősége egy lámpaváltást várakozni, hogy az érkező villamosról át tudjanak szállni az utasok. Megint csak 30-40 másodperc empátia hiányzik.

 

Jól látszik, hogy nem új menetrendre, hanem egy kis empátiára, vagy ha az nincs, felsőbb utasításra lenne szükség, hogy a járművek várják be egymást az ésszerűség határán belül.

 

Csaba

33 Tovább

Majdnem duplázódott a menetidő

Tisztelt BKV!

Mottó: "A városi közlekedés sajátosságai miatt menetrendi eltérések előfordulhatnak.". Ott indult az egész, hogy miért kell nekem igazodni a hivatalos BKV menetrendhez...

A 66-os busz volt ma utam az első etapjának szállítóeszköze, menetrend szerint 15.41-kor ér Pesterzsébet Városközponthoz, nyargaltam is melegben, dehát mégis az orrom előtt húzott el a Baross utca felé zöldcsíkos orrú Ikarus. 15.37-kor. 4 perccel korábban, mint kellene. Várom a következőt, az is korábban jön, persze ez már annyira nem idegesít. Engem. Másokat persze majd lehet, én együttérzek.

A Nagykőrösi útnál lepattanok, átzebrázok a Határ úton. A 3-as villamos megállójában korrektnek tűnő tájékoztatás vár: a 3-as villamos két részletben közlekedik, pár megállónyi utat villamospótló busszal kell megtenni. És még be is mondja a hangosbeszélő. Korretnek tűnő, mert mivel életemben talán most vagyok errefelé ötödször, fogalmam sincs, hol van az Aszódi utca, ahonnan a villamospótló indul. Egy kedves kisasszonyt kérdezgetek, ő se tud nagyon sokat, lévén nem budapesti, de van térképe, úgyhogy együtt megtaláljuk az utcát, gyanítom azért az Aszód utca, hogy valahol meg tudjon fordulni a busz. A kedves kisasszony reggel "errefelé" már utazott ezen a viszonylaton, gyakorlatilag gond nélkül. Na, hát megy ez mint a karikacsapás.

Majdnem, mert most 4 percet késik a villamos a menetrendhez képest, de ezt igazából nem is sérelmezem, mert biztos a szokatlan visszafordító miatt, és egyébként is, négy perc pluszban most nem annyira zavar, mint az előbb mínuszban. Az Ecseri úti metróállomásnál ott vár a pótlóbusz, a kb. 30 utas - nyilván szabálytalanul - átküzdi magát az Ecseri út szombat délután szerencsére gyér forgalmán, mert ideiglenesen kijelölt gyalogátkelőhely az nincs. A sofőr azonnal indít, szinte időveszteség nélkül robogunk tovább, érezhető különbség csak a gyorsulásban van. Tényleg megy ez. A Mázsa térre érkezés viszont meghozza az igazi keserű pirulát a kora délutáni melegbe. Miközben a busz keresi az utat az ideiglenes megállójába, tisztán látható minden utas számára, hogy a villamos, amivel - gondolnánk jogosan - utunkat folytatni fogjuk, komótosan elhagyja a megállót. Miközben utastársaimmal cammogunk a betoncsíkon, még látjuk, hogy megáll a vasúti felüljáró előtt. Természetesen nem azért, hogy esetleg felvegye a frissen érkezett továbbutazni vágyó embereket, hanem mert pirosat kap. Hosszasan szemléljük még a hátulját, mi, akik már a megállóban állunk, majd kifordul a Kőbányai útra.

Ha minden a hivatalos menetrend szerint zajlott volna, természetesen elérem a 66-os buszt, ahhoz pont csatlakozik a 3-as villamos, az út éppen 40 percig tart az Őrs vezér teréig. Ha nagyvonalúan hozzáadok tíz percet - a'la szokatlan villamosfordítás, pótlóbusz -, akkor 50 perc. Ezzel szemben ez a mai elért eredmény: 70 perc.

Miért?

Tisztelettel várom válaszukat.

25 Tovább

Magyar embernek magyar villamost! /Ganz villamosteszt/

Egy éve indult járműpark tesztünk eddig szünetelt, de nem ért véget. Ma a Ganz első csuklós villamosát mutatja be nektek TA-TB nevű olvasónk, saját cikkével, és saját képeivel. Igény esetén további járműveket fogunk hasonló részletességgel bemutatni, tesztelni.

Bemutató

Ezt a villamostípust 1965-67-ben kezdték el kifejleszteni a Ganz-MÁVAG gyárban, az akkor szolgáló 50-60, sőt 70 éves villamosok kiváltására. Akkoriban ez a villamos a legkorszerűbbnek számított, hiszen csuklós volt, már nem közvetlen kapcsolású, hanem távvezérelt. Ezen kívül szokatlanul gyors volt. Az első ICS még csupán hattengelyes volt (3730-as pályaszámú), ezt azonban 1965-ben megtoldották egy középrésszel, és nyolctengelyes lett."Születésükkor" még két áramszedőjük volt: egy az A járműrészen, egy pedig a B részen.(Mára csak egy szedő maradt meg, az A végen.) Az első kocsikban még utastéri fűtés is volt.



A sorozatkocsikat azonban csak 1967 és 70 között vették állományba. A kocsikat az 1301-1370, valamint 1400-1481 pályaszámokkal látták el. A kocsi üzemi fékezése villamosfékkel történik , amely a motorral nem rendelkező forgóvázakon lévő tárcsafékekkel működik együtt. Ez a rossz anyagminőségű fékbetétek miatt sokszor furcsán és élesen nyikorog. Vészfékezéskor a forgóvázakon 2-2 elosztásban elhelyezett sínfékek (szlengben tappancsok) állnak rendelkezésre. Az ajtók elektromos motorral működnek, ezáltal a villamosban nincs levegőrendszer. Ha két szerelvényt összecsatolunk, mint anno a Körúton, mindkét áramszedőt fel kellet engedni, ugyanis a két kocsi között csak vezérlési csatolások vannak, erős áramú nincs.

Jelen

Manapság az ICS az a villamostípusunk, amely a legtöbb változáson ment keresztül. 1997 és 99 között 30 kocsit korszerűsítettek az akkor még működő GANZ-ban, ezek lettek a KCSV-k.

A sima ICS-kocsik rengeteg változáson mentek keresztül: A kocsik eredetileg műbőr üléshuzattal és körtés világítással voltak ellátva, ezeket az ezredforduló éveiben kezdték el kicserélni a korszerű fénycsöves világításra és kárpitozott ülésekre. A villamosok egyik hátránya a mai időkben az ablak, mivel anno az elődeink ún. vonatablakkal gyártották ezeket a kocsikat.

Ezeket az ablakokat megfelelő karbantartás esetén rendesen lehetett mozgatni, ez azonban 2000-2003 környékére egyre inkább kezdett romlani. A kocsik ablakait a főműhelyes javításokkal, korszerűsítésekkel együtt kicserélik a sokkal jobban mozgatható, a hannoveri villamosokból megismert nagy, eltolható ablakokra. Ezek nyáron kitűnő szellőzést biztosítanak. A kocsikba 2003-tól elkezdték visszaépíteni a fűtést, ami télen kicsit jobb időt biztosít az utasnak. Utaskomfortból megemlítendő, hogy néhány kocsit felszereltek ún. egyedi ajtónyitási lehetőséggel, amelyet az idei téltől folyamatosan használnak 25 fok alatt.

Budapesten jelenleg Pesten, a Ferencvárosban találhatók ICS-k, illetve ebben a kocsiszínben található mind a 30 KCSV. Budán is vannak ilyen villamosok, mégpedig a 19-es és a 41-es vonalon, továbbá a kelenföldi kocsiszín látja el villamosokkal a 2B vonalat.

A két üzem között rendkívül nagy különbség van mind komfort, mind műszaki állapotot illetően: Kelenföldön találhatók a legfrissebb fővizsgás kocsik, szám szerint negyven. Ezekben többnyire megtalálható a fűtés is. Itt van kettő kivételével az összes egyedi ajtós kocsi.



Ferencvárosban van a legtöbb ICS és az összes KCSV. Itt már sokkal rosszabb komfort- illetve műszaki állapotban lévő kocsik vannak, ami egyaránt köszönhető az elhasználódásnak és a gyengébb karbantartásnak.

KCSV-k jellemzése

Ezeket a kocsikat, mint már fentebb említettem, a régi ICS-k ből alakították át 1997 és 99 között. A felújítási munkákat a Ganz-Hunslet és a Ganz-Ansaldo cégek végezték. A jármű kocsiszekrényét a Ganz-Hunslet építette át, míg a műszaki berendezések átalakítását a Ganz-Ansaldo végezte.

Műszaki újdonságok:

A járművet egy vezérlőelektronika, számítógép vezérli, amely a járművezető parancsára működik.


A jármű irányváltását, illetve a menet-fék átkapcsolásokat is a számítógép végzi, ezzel kevesebb kontaktort használva. A jármű tetején találhatók a vasutas szlengben használt "kutyaházak", amelyekben az elektronika, illetve a GTO tirisztoros szaggató berendezés található. Ez hivatott elősegíteni a kevesebb indítóáram-felhasználást, illetve fékezéskor az áram visszatáplálását a felsővezetékrendszerbe. A járműben elektronikus hibanaplózás történik, amely - több-kevesebb sikerrel - képes javaslatot tenni a hiba orvoslására. A karbantartás hiánya miatt ez a rendszer sokszor meghibásodik és érdekes dolgokat képes produkálni :)

Komfort változás:

111 Tovább

Hazugsággal keres pénzt a BKV?

Napokban egy osztálytársam keresett meg azzal, hogy számlát küldött neki a BKV. Állítólag megbüntették egy olyan villamosvonalon, amelyet nem is használ, és az adott hónapra bérlete is volt. Szerencséje van, mert eltette a bérletét, és be tudja mutatni. Megkértem, hogy fényképezze le a csekkel együtt és küldje el:

 


 

Az rendben, hogy bizonyítható, hogy volt bérlete, de szerintem ez így akkor sincs rendben. A BKV bárkit megvádolhat azzal, hogy csalt, lopott, bárkinek felelősségre vonás nélkül megsértik a becsületét?

Szakembereknek egy kérdés: Milyen pert lehet kezdeményezni a BKV ellen ilyen esetekben?

277 Tovább

BKV-figyelő

blogavatar

Phasellus lacinia porta ante, a mollis risus et. ac varius odio. Nunc at est massa. Integer nis gravida libero dui, eget cursus erat iaculis ut. Proin a nisi bibendum, bibendum purus id, ultrices nisi.

Utolsó kommentek