Átfedések vannak a BKV-nál már korábban vizsgálni kezdett tanácsadói szerződések és a nemrég kirobbant vesztegetési ügy között.
A BKV-val kapcsolatos kiterjedt gazdasági nyomozás jelenlegi állásáról hétfőn tájékoztattak a Budapesti Rendőr-főkapitányság illetékes vezetői. A tanácsadói szerződések és a személyi kérdések ügyében - ilyen például a humánpolitikai igazgatónő ügye - több köbméternyi iratanyagot kell átvizsgálniuk a nyomozóknak.
Egyelőre az előkészítési és a kifizetési fázisok, illetve maguknak a szerződéseknek a párosítása zajlik. Mivel a vesztegetési ügyben a Repülőtéri Rendőrigazgatóság nyomoz, ezért a BRFK hivatalosan ezzel kapcsolatban most csak arról számolt be, hogy a vesztegetési ügyben érintett ügyvédi irodák felmerültek azok között, amelyekkel a gyanús tanácsadói szerződéseket kötötték.
A BKV-ügyek vizsgálata során nemcsak a szerződéseket megkötő, illetve a végkielégítéseket megítélő személyek esetleges felelősségét vizsgálja a rendőrség, hanem az általános felelősség körét is - erről Bodnár Zsolt, a budapesti rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese beszélt hétfői sajtótájékoztatóján, Budapesten.
A dandártábornok kifejtette: két ügycsoportot vizsgálnak. Az egyik esetében összesen 144 tanácsadói szerződést vizsgálnak, ezeket 70 céggel kötötték. A végkielégítések esetében pedig nemcsak az idei és az elmúlt évet tekintik át, hanem a 2007-est is, amikor 700 embert bocsátottak el a közlekedési vállalattól. Ez utóbbival együtt összesen 800 ember munkaviszonyának felbontását vizsgálják.
A nyomozásoknak gyanúsítottja még nincs. Bodnár Zsolt közlése szerint olyan összetett, több köbméternyi iratanyag áttekintését igénylő eljárásról van szó, amely várhatóan hónapokig el fog húzódni.
(FH, MTI)
BKV-botrány: 800 személyt vizsgál a BRFK
Három ügycsoport különíthető el a BKV-val kapcsolatos nyomozásban: 110 volt BKV-s végkielégítését vizsgálják, 700 személy érintett a tanácsadói és kommunikációs szerződések vizsgálatában, valamint a nemrég kirobbant vesztegetési ügynek is lehetnek BKV-s szálai, jelentette ki Bodnár Zsolt, a budapesti rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese sajtótájékoztatón.
Bodnár Zsolt elmondta, hogy a végkielégítések vizsgálata szerint a távozás feltételei nem mindig feleltek meg a jogszabályoknak. Például a közös megegyezéssel távozás után nemigen szoktak végkielégítést adni. Összesen 110 volt BKV-s távozásának a 2007-es, 2008-as és 2009-es szerződéseit nézik át.
Ettől elkülönítve nyomoznak 70 cég 144 tanácsadói szerződésével kapcsolatban. Ezek kommunikációs és marketing, műszaki vagy jogi jellegű megbízások és az elmúlt 4-5 évben kötötte őket a BKV. A viszgálatok ezen a területen mintegy 700 embert érintenek. A szerződések összértéke elérheti az 500 millió forintot.
A végkielégítési ügyekkel együtt több mint 800 személynél vizsgálják egyenként, hogy megállapítható-e a személyi felelőssége. Bodnár elmondta, hogy amint ezzel kész vannak, akkor jöhet az a kérdés, hogy a BKV tulajdonosi szervezetei esetében (igazgatóság, fővárosi önkormányzat) fennáll-e az általános felelősség azért, mert maga a rendszer lehetővé teszi a visszaéléseket.
Külön harmadik ügy a december elején a Budapest Airportnál és a BKV-nál kirobbant vesztegetési ügy, amelynek átfedései vannak a BKV-s nyomozásokkal. Ilyen átfedés például a BKV jogi igazgatójának a szerepe, vagy azoknak az ügyvédi irodáknak a megbízásai, amelyek mind a Budapest Airporttal, mind a BKV-val kötöttek szerződést korábban.
Kiderült, hogy a nyomozások során a BKV korábbi vezérigazgatóját vagy helyettesét még nem hallgatták ki. Az eljárásokat hűtlen kezelés és csalás gyanúja miatt indítottak. Gyanúsított még nincs.
(Index)
Utolsó kommentek